E-Ticarette Lojistiğin Önemi

E-Ticaret Sektöründe Lojistik ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret işletme sahibi olmak lojistik zorunlulukları da beraberinde getirir. Lojistik tedarik yönetim zincirinin en önemli halkalarından biridir. Satışa konu olan ürünleri, müşterilere güvenli bir şekilde ulaştırılması için bir lojistik firması ile anlaşılmış olması gereklidir. Lojistik, temel zaman yönetimi için gereklidir. Çok daha hızlı bir iletişime ve alışverişe yardımcı olan e-ticaret pek çok alanda oldukça yoğun kullanılmakla beraber her sektöre göre de avantajları bulunmaktadır.

 

E-Ticaret’in Avantajları

 • Üretici açısından çok daha hızlı ürün ya da hizmet satışı gerçekleşirken tüketici açısından da talep ettiği sürede, talep ettiği ürünü satın alma imkânı bulunmaktadır.
 • E-ticaret web siteleri 7/24 açıktır ve günün her saatinde işlem yapılabilmektedir.
 • Uluslararası tüketicilere dahi ulaşım söz konusudur.
 • İşletme maliyetleri düşüktür. Fiziki olarak şirket kurmak gerekmemektedir.
 • Tüketiciler kısa sürede istedikleri ürünü inceleyebilir ve satın alım gerçekleştirebilirler
 • Müşteriler, fiziksel olarak hareket etmeden farklı sağlayıcılardan ürünleri kolayca seçebilir.

 

Lojistik Nedir?

 

Lojistik, ürünlerin elde edilmesinin, saklanmasının ve tüketiciye ulaştırılmasının en güvenli yoludur. Satışa konu olan mal ve hizmetlerin hareketinin planlanması, yürütülmesi ve kontrolü, satış alanına göre değişebilen belirli hedeflere ulaşmak için tasarlanan bir sistem içerisinde gerçekleşmelidir.

 

Lojistik yönetimi üç adımı içerir.

 • Potansiyel tedarikçileri ve distribütörleri bulma ve tanımlama
 • İşletme üretimi açısından erişilebilirlik ve etkinliklerini belirleme
 • Lojistik firmaları ile ilişkiler oluşturmak ve işletme için en uygun maliyetli çözümlere ulaşmak

 

Makro işletmeler, yoğun müşteri talebini karşılayabilmek için birden fazla lojistik firması ile çalışabilirler. Bununla birlikte, küçük (makro) işletmeler e-ticaret web sitesi lojistiğini yönetmek için tek bir lojistik firması ile çalışmayı tercih ederler. E-ticaret işletmesi mikro büyüklükte ise ürünleri göndermek ve depolamak için yerel lojistik firmalarını tercih edebilirler.

 

E-Ticarette Lojistik Süreç

Çeşitli tipte ürün üreten şirketler artık ürünlerini online olarak, mağazalarda veya diğer web sitelerinde e-ticaret ile satışa sunabiliyorlar. Bu ürünler lojistik ulaşım ağı ile farklı bölgelere ya da ülkelere teslim edilebiliyor. Bu sayede tüketiciler istedikleri ürünü internet üzerinden satın alarak, kapılarına kadar getirtebiliyorlar.

Hızlı ve kolay siparişin yanında online ödeme avantajı da bulunan e-ticaret alışverişleri hızlı teslimat şartları ve büyük siparişler için ücretsiz teslimat özelliklerini de içinde barındırıyor. Lojistik hizmetlerinin gelişimi, e-ticaret için lojistik hizmetleri dijital dünyada e-ticaretin adeta evrimi oldu. Lojistik dağıtım merkezleri aracılığıyla mal dağıtımı uygulamasının ardından, günümüzde pek çok üretici ürünlerini online olarak satışa sunmaya başlamıştır. Ürünler depolarda depolanır ve buradan lojistik ağının üye şirketleri tarafından alıcılara ulaştırılır.   E-ticaretin artan popülaritesi için malların müşterilere ulaştırılması, e-ticaretin temel bir bileşenidir. Malların alıcılara hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için, üreticiler müşterilerin satın alınan malları hızlı ve güvenli bir şekilde almasına yardımcı olan lojistik firmaları ile çalışırlar.

 

Küçük işletmelerde lojistik ağı çok karışık değildir. Bir müşteri siparişini web sitesinden tamamladıktan sonra, işlem sahip envanter yazılımına kaydedilir.

Bir perakendeci olarak, çoğu e-ticaret platformunun entegre envanter yönetimi yazılımı vardır. Bu sebeple, satın alımın gerçekleşmiş olduğu bir işlemi envanter otomatik olarak kayıt altına alır. Satın alma bildirimi alındıktan sonra sipariş onaylanır ve artık ürünü müşteriye gönderme zamanı gelir. İşlemin büyüklüğüne bağlı olarak, sonraki adımlar farklılık gösterebilir. Eğer e-ticaret evden ya da ofisten gerçekleştiriliyorsa, envanter orada depolanır. Bu durumda yapılması gereken tek işlem satın alınan ürünü paketlemek ve alıcının adresine göndermektir. Bu sistem yeni ve küçük işletmeler için oldukça kolay bir sistemdir. Depo yönetiminin üçüncü bir tarafta olmaması ve satışa konu olan ürünün varlığını ya da yeterli miktarda olup olmadığını sorgulama adımını ortadan kaldırır. Böylece işlemler bir adım daha azalmış olur. E-ticaret sitesi lojistiğin dış kaynak kullanımı gerektirecek kadar büyükse lojistik yönetimi de gereklidir. Böylece, tüketici alışveriş yaptığında, dağıtım merkezi de bu satıştan haberdar olur ve ürün gönderimi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Lojistik yönetimi ve lojistik taşımacılığı iyi organize edildiği takdirde, e-ticaret sitesinin diğer iş kalemlerine de çok daha fazla zaman ayırma imkânı bulunur.

Lojistik firmaları sadece müşterilere ürünleri iletmekle yükümlü değildirler. Aynı zamanda farklı ürünler için tüm depolama koşullarına sahip depo çözümleri de sunarlar.

Lojistik firmalarının online olarak sunulan ürünlerin fiyatlarını korumaya yönelik sunduğu depolama çözümleri de bulunmaktadır. İnternet üzerinden satışa sunulan malların fiyatlarını korumak amacı da kullanılıyorlar.

 

E-Lojistik Nedir?

E-Lojistik günümüzde her ne kadar yeni bir kavram olsa da teknoloji dünyasına çok çabuk adapte olmuştur. E-lojistik, online pazar ile ilgili her şeyi yöneten lojistik süreçtir ve e-ticaret platformunda hız ve müşteri memnuniyetini temsil eder. Günümüzün modern müşterisi ürün satın aldığı e-ticaret sitesi ile iyi bir işbirliği içinde olmak istiyor. E-ticaretin bir ek satış noktası olarak görüldüğü işletmeler dahi lojistik yönetiminde zorlanabiliyor. E-lojistiğin dikkate alınması gereken çok kanallı işlemler, uluslararası işlevsellik, depo düzeni ve envanteri, planlama, tahmin ve performans gibi olmazsa olmaz kuralları vardır.

 

E-Ticaret Lojistiğinin Değişimi

E-ticaret lojistiği, son 40 yıl içinde önemli ölçüde evrimleşen lojistik ve fiziksel dağıtım ağlarındaki en büyük değişimi temsil etmektedir. E-ticaret her geçen gün büyümeye devam ederken, çoğu nakliyecinin, özellikle de çok kanallı nakliyatçıların, bunun dağıtım ağı altyapıları için neler gerektirdiğine dair çalışmalar yapmaya başladılar.

 • 1970’lerde çoğu perakende mağazası, tedarikçiler veya toptancılardan doğrudan teslimatla çalışıyorlardı.
 • 1980’lerde perakendeciler mağaza dağıtımlarını kontrol ettikleri yeni dağıtım merkezleri aracılığıyla lojistiğe başladılar.
 • 1990’larda gıda dışı ürünler için pek çok üretici çoğunlukla konteynerleştirilmiş ithalat yapmaya başladılar.
 • 2000 yıllardan itibaren e-ticaret dağıtım ağlarının kurulmasına öncülük eden üreticilerin yanında lojistik firmaları da oluşmaya başladı.

 

E-Lojistik Tedarik Zinciri İşbirliği

E-lojistik ile ilgili birkaç lojistik zorluk bulunmaktadır. Bunlardan biri değer zinciri boyunca ortaklar arasındaki etkili işbirliğidir. Mevcut envanter hakkında net ve kesin bilgilere sahip olunmalıdır. Bu bilgi sadece ikmal için değil, aynı zamanda tam teslimat sürelerini tüketiciye iletmek için de gereklidir. Modern müşteriye hizmet etmenin en etkili yolu, dahili ve harici uygulamaların sahnelerin ardında kesintisiz entegrasyonudur. Bunun için veri senkronizasyonu vazgeçilmez bir kuraldır.

 

E-Lojistikte Başarı Faktörleri

E-lojistikteki ana hedef hızlı büyüme ise, kârlılık ikinci plandadır. Müşterilerle teslimat ve iade konusunda şeffaf iletişim sağlamak da çok önemlidir. Performans ölçümü tüm süreçler için bir temel olarak düşünülmelidir. Mümkün olduğu kadar çok sayıda işlemi otomatikleştirmek de aynı derece de önemlidir.

 

Lojistik Firmaları

E-ticaret sektörünün her geçen gün büyümesi ile beraber kargo firmalarının önemi de artmaya başladı. Bu önemi fark eden lojistik firmaları da dijital dünyanın bir parçası olmaya başladılar. E-ticaret sektörünün en önemli kalemlerinden biri olan lojistik, e-ticaret ile doğru orantıda gelişmektedir.

Türkiye’de hem ulusal hem de uluslararası lojistik hizmeti veren firmalar aşağıdaki gibidir.

 • MNG
 • Aras Kargo
 • Sürat Kargo
 • PTT Kargo
 • Yurtiçi Kargo
 • UPS Kargo

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*